IndependentUnbiasedUp-to-DateFollow Us:   f   â—Ž   in
â–£

Baggage Allowance

Find the latest baggage rules, allowances, sizes and extra baggage charges for major airlines flying to, from and within the UK.

Suitcase, passport, travel hat, luggage scale and baggage tag
⌾IndependentUnbiased Information
◌100% Up-to-DatePolicies & Fees
✓Covers 50+ AirlinesWorldwide
✈Trusted by TravellersAcross the UK

Baggage Calculator

Get an instant indicative estimate of extra baggage charges for your trip.

  1. 1Choose Airline
  2. 2Journey Details
  3. 3Baggage Details
  4. 4Review
  5. 5Results

Select Your Airline

Choose your airline to view baggage policy and indicative charges.

Popular Airlines

Journey Details

Tell us where your flight is travelling.

Baggage Details

Enter the extra weight you plan to carry.

Review Your Details

Check the information below before calculating.

Your Indicative Estimate

Estimated extra baggage cost£0

Indicative only. Confirm the current amount and allowance directly before purchase.

Emirates

Emirates Baggage Policy

Economy Class example

View full policy ↗
â–£
Checked Baggage Allowance30 kg

1 pieceMaximum dimensions and weight depend on route and fare.

â–£
Cabin Baggage Allowance7 kg

1 pieceCabin size restrictions apply.

ⓘ   Important Notes
  • Baggage allowance varies by route, fare type and traveller status.
  • Always check the latest policy before travel.
  • Infant and special-item allowances may differ.
Example guidance only. Verify on the airline's official website before travel.

Extra Baggage Charges

Indicative examples only. Taxes and route differences may apply.

Extra WeightPrice (Per Piece)Price (Per kg)
5 kg£75£15 / kg
10 kg£100£10 / kg
15 kg£140£9.33 / kg
20 kg£180£9 / kg
25 kg£215£8.60 / kg
30 kg£250£8.33 / kg
31 - 40 kg£300£7.50 / kg
41 - 50 kg£350£7 / kg

Charges shown are illustrative. Airport prices may be higher.

♟Save More by Pre-Paying OnlinePre-pay online where available before travelling to the airport.

Frequently Asked Questions

How do I check my baggage allowance?

Check your ticket confirmation and the operating airline's current policy. Your route, fare and traveller status can change the allowance.

Can I transfer my baggage allowance to someone else?

Most airlines do not allow separate bookings to pool allowance. Passengers on one booking may have different options.

Can I buy extra baggage online?

Many airlines allow pre-paid baggage online, which can cost less than paying at the airport.

Are baggage rules different for each route?

Yes. Weight, piece allowance and charges may vary by origin, destination, cabin and fare family.

Is cabin baggage included in the allowance?

Usually, but size, weight and item limits depend on the airline and fare selected.

What items are not allowed in baggage?

Dangerous goods, batteries, liquids and restricted items have specific rules. Check official airport and airline guidance.

What happens if my baggage is overweight?

You may be charged excess baggage fees, asked to repack, or unable to check the bag if it exceeds operational limits.

How early should I arrive with extra baggage?

Allow additional check-in time, especially for oversized, sports, musical or special baggage.

Need More Help?

If you still have questions about baggage rules or extra charges, our expert Sam is here to help - for FREE.

More Helpful Topics

▤Check-in InformationOnline and airport check-in.View details →✈Flight ChangesChange date, time or destination.View details →⊗CancellationsAirline cancellation policies.View details →£RefundsRefund eligibility and requests.View details →♧Missed FlightsWhat to do next.View details →☎Airline Contact InfoFind airline service contacts.View details →
Sam, independent travel consultant

Confused about baggage rules or extra charges?

Sam is here to help you understand your options — for FREE.

  • Free Expert Advice
  • Quick Response
  • Independent Support